Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Yûnus Emre ve Türkçe Yılında Türkçe Şûrası Başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği dilimizin dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı geniş katılımlı şûra 26-27 Kasım 2021 tarihinde toplanacak.

EKLENDİ

:

2021 Anadolu’da Türkçe’nin büyük edebî başlangıcını yapan Yûnus Emre’nin vefatının 700. Yılı dolayısıyla “Yûnus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti.

Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği dilimizin dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı geniş katılımlı şûra 26-27 Kasım 2021 tarihinde toplanacak.

Toplamda 14 oturumdan oluşacak ve 26-27 Kasım’da Ankara’da Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde toplanacak Şûra’ya ağırlıklı olarak dil, edebiyat ve felsefe alanlarında çalışmalar yapan akademisyenler katılacak.

Şûra’nın tertip heyetinde; D. Mehmet Doğan, Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ekrem Erdem, Prof. Dr. Şeref Ateş, Prof. Dr. Ali Osman Kurt, Prof. Dr. H. Yücel Başdemir, Doç. Dr. Muhammet Enes Kala ve İbrahim Ulvi Yavuz bulunuyor.

Yûnus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla toplanacak Şûra’da birçok konu başlığı ile ilgili metinler görüşülecek, meseleler ortaya konulacak ve çözüm yolları tartışılacak. Şûra’da ortaya konulacak çözüm yolları ile ilgili temel metin, resmî kurumlara sunulacak ve kamuoyuna açıklanacak.

Şûra komisyonu tarafından yapılan açıklamada,

“Türkçe yılında Türkçe’nin bugün içinde bulunduğu durumu tespit, değerlendirme, meseleleri ortaya koyma ve çözümleri için geniş çaplı istişareye ihtiyaç olduğu dikkate alınarak bir dil şûrası toplanmasına karar verildi. Bunun için konuyla ilgili kişilerin, kurum temsilcilerinin bir araya getirilmesi ve geniş bir danışma toplantısı yapılması ilk adım olacaktır. Bu istişarelerden sonra “Ne yapılmalı?” sorusunun cevabı mahiyetinde çözüm yollarını ihtiva eden bir metin hazırlanarak bu metin, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere ilgili kurumlara ulaştırılacak.

Daha önceleri yapılan kurultay’ların danışma, istişare, müşavere değil, belli görüşlerin kabul ettirilmesine yönelik olduğu dikkate alınarak, yapılacak faaliyetin “Türkçe Şûrası” olarak adlandırılmasının uygun olacağı görüşü ağır bastı.

Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından 26-27 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek Türkçe Şûrası’nın konu başlıkları ve katılımcıları ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir.”  ifadelerine yer verildi.

Canlı yayın bağlantısı: https://www.youtube.com/channel/UCVV0heSLkr85AZLQ-PFBsdg

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar