Bizimle İletişime Geçin

Eyvallah

Bu Çağda Böyle Vasiyet: Eyvallah! 

Vasiyetin devamında: ‘Ne verirsen elinle o da gider seninle. Allah ahiretimizi hayırlı etsin. Zarftaki alacaklar (verilen borçlar) karşılıksız (hayır) olarak verilmiştir. Çok büyük zaruret olmadıkça istenmeyecektir. Karşı tarafın durumu iyi olursa kendi rızasıyla öderse alınan iadeler gene ihtiyaç sahiplerine karşılıksız verilmesi önemle rica olunur…

EKLENDİ

:

“Giresun’da geçtiğimiz yıllarda ruh sağlığı bozuk olan bir hastası tarafından öldürülen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ali Menekşe’nin (51) vasiyetnamesi, evraklarını toplayan ailesi tarafından tesadüfen bulundu. Eşi Zeynep ile biri tıp fakültesinde diğeri ortaokulda okuyan oğulları Furkan ve Fatih’e ‘İhtiyaç sahiplerini gözetin.’ diye vasiyet bırakan Menekşe, varislerinden kazancının yüzde 20’sini koyduğu hayır zarfının devam ettirilmesini istedi.

Menekşe’nin kaderini önceden gören vasiyeti aileyi yeniden yasa boğdu. Menekşe vasiyetinde, ‘Kazancınız iyiyse bu hayır zarfı devam etsin. Ben kazandığımın yüzde 20’sini koyuyordum. Siz de durumunuza göre ihtiyaç sahiplerini gözetin. Bugün varsak yarın yokuz, ölümün ne zaman geleceği belli değil.’ dedi.

Vasiyetin devamında: ‘Ne verirsen elinle o da gider seninle. Allah ahiretimizi hayırlı etsin. Zarftaki alacaklar (verilen borçlar) karşılıksız (hayır) olarak verilmiştir. Çok büyük zaruret olmadıkça istenmeyecektir. Karşı tarafın durumu iyi olursa kendi rızasıyla öderse alınan iadeler gene ihtiyaç sahiplerine karşılıksız verilmesi önemle rica olunur. Ama ihtiyacınız olursa, yeniden durum değerlendirilmesi hakkı size kalır. Çünkü artık bana soramayacaksınız.’

Vasiyetinde çocuklarına nasihat da veren Menekşe, ‘Bahtınız açık, yüzünüz aydınlık olsun. Rabbim sizleri her türlü kötülüklerden korusun, ihlaslı hayatın gerçek anlamını idrak eden, ahiret yolculuğuna hazırlanmayı gaye edinen kullardan eylesin. Akrabayı ve yoksul ihtiyaç sahiplerini gözetin.’ dedi. Menekşe vasiyetini, ‘Üzülmeyiniz ve mahzun olmayınız. Allah’a güveniniz. Yarın elbet bizimdir. Gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir.’ diyerek bitirmiş.

16 Ocak 2001 tarihinde kaleme aldığı vasiyetinde ölümün ne zaman geleceğinin bilinmediğini yazan Menekşe, 15 Ocak 2008’de ruh sağlığı bozuk bir hastası tarafından vuruldu. (…) yapılan müdahalelere rağmen kurtulamadı. Menekşe, 4 Şubat günü gözlerini hayata kapadı. Menekşe’nin ailesi, vasiyetnameyi bulduktan sonra Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçti. Menekşe’nin adı Giresun’da bir hastaneye verildi.”

Eyvallah Dr. Ali Menekşe

“Modern” diye ifade edilen çağda hâlâ “İyi insanlar var.” Sayısı az diye itiraz sesleri gelebilir, çok da ciddiye almayın o sesleri. Çünkü “o sesin sahipleri” hep “ötekinin öyle olması gerektiği” gibi bir kabulle o itirazları yapıyorlar. “Ben de böyle olmalıyım.” diye bir kaygı taşımadıkları için de sadece “eleştiri” ve “negatif bir enerji trafosu” gibi sürekli olumsuzlukları yaygınlaştırıp “iyi örnek olmadıkları için” de topluma hiç bir katkı sağlamıyorlar. Sağlamaları da zor gibi.

Hayat devam ettikçe “iyi insanlar” da var olacaktır. Sayının artması, “ötekine berikine” değil “bana/sana/ona” bağlı. Hep ıskaladığımız şey yani…

Hayat devam ettikçe iyiler hep var olacaktır.

İnsaniyet sitemiz var olduğu sürece iyiler, iyilikler bu sayfalarda yer alacak ve hep birlikte teşekkürlerimizi ifade etmek için eyvallah diyeceğiz.

Eyvallah Dr. Ali Menekşe.

Eyvallah iyi insanlar.

Eyvallah…

Çok Okunanlar