Bizimle İletişime Geçin

Din ve Hayat

Hayrı İzhar, Şerri İhfa

“Günümüzde özellikle medya organları “haber değeri” mantığıyla olumsuzu, kötüyü, şerri ekranlara taşısa da Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’in bu emri ve tertili gereği iyiyi, hayrı, güzeli yapmaya, yaymaya, ortaya çıkarmaya gayret etmelidir.”

EKLENDİ

:

Kur’an-ı Kerim ayetleri belirli kurallara göre okunur. Tecvid ismiyle isimlendirilen bu kurallar bizlere sadece tertil üzere okumayı öğretmez aynı zamanda mesaj verir.

Kur’an mesajının bu güç ve derinliğine iki tecvid kuralı ile dikkat çekebiliriz.

Mushaf’ta zıtlar birlikte ele alınır. İman-Küfür, Tevhid-Şirk, Takva-Fücur, Hak-Batıl, Habil-Kabil, İbrahim-Nemrut. “Eşya zıddıyla bilinir” kaidesince iman edenlerin tercih etmesi gereken yön ortaya konulur.

Hayrın ve şerrin en güzel ele alındığı iki ayetle konumuzu izah edebiliriz.

“Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.” Zilzal, 99/7-8.

Zilzal suresi yedinci ayeti “zerre miskal hayır” dan bahseder ve Arapça metinde zerre ile hayır arasında tecvid kuralı olarak “izhar” vardır.

Zilzal suresi sekizinci ayet “zerre miskal şer” den bahseder ve Arapça metinde zerre ile şer arasında tecvid kuralı olarak “ihfa” vardır.

Bu kurallar önemli mesajları ihtiva ediyor ve diyor ki:

Hayrı zerre miskal de olsa izhar edin, açığa çıkarabildiğiniz kadar çıkarın, yayabildiğiniz kadar yayın, duyurabildiğiniz kadar duyurun, ulaştırabildiğiniz kadar insana ulaştırın; tâ ki Muzhir ismi sizde tecelli etsin diyor.

Şerri ise; zerre miskal de olsa ihfa edin, gizleyebildiğiniz kadar gizleyin, örtebildiğiniz kadar örtün, setredebildiğiniz kadar setredin; tâ ki Settar ismi sizde tecelli etsin.

Günümüzde özellikle medya organları “haber değeri” mantığıyla olumsuzu, kötüyü, şerri ekranlara taşısa da Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’in bu emri ve tertili gereği iyiyi, hayrı, güzeli yapmaya, yaymaya, ortaya çıkarmaya gayret etmelidir.

Bizim görevimizi iyilikleri çoğaltarak, artırarak ve yayarak kötülüğün ve şerrin alanını daraltmak değil midir?

“Gündüzün iki tarafında (öğle ve ikindide) ve gecenin (gündüze) yakın vakitlerinde (akşam, yatsı ve sabah da) namazı ikame et! Muhakkak ki iyilikler, kötülükleri ortadan kaldırır. İşte bu, anlayışı ve kavrayışı olanlar için bir öğüttür.” Hud, 11/114.

Böylece hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim tecvidiyle de bizlere ders vermektedir.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar