Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

40. İstanbul Film Festivali

Festivalin Direktörü Kerem Ayan festivalin kırkıncı yılında yeni formatıyla çevrim içi olarak başlayacağını, festivalin sürece göre sinema salonları ve açık hava gösterimleriyle devam edeceğini ifade etti. Festival kapsamında, “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ses ve dublaj sanatçısı Belkıs Özener, yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncuları Salih Güney ile Suna Selen’e verilecek. Ödüller, 29 Mayıs’taki ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

EKLENDİ

:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek olan 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan-29 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türk ve dünya sinemasından filmlerin gösterileceği festival, 1 Nisan 2021 tarihinde www.filmonline.iksv.org adresinde başlayacak. Festival yaklaşık üç ay boyunca salgın koşulları hasebiyle çevrim içi gösterimler ve etkinliklerin yanı sıra sinema salonlarında ve açık hava sinemalarında da muhtelif programlarla devam edecek.

Festivalin ulusal yarışmaları 20-29 Mayıs 2021, uluslararası yarışmalarıysa 18-29 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak.

Bu yıl kırkıncısı düzenlenecek olan festivalin tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Film Festivali’nin değişen koşullara ve dünyaya her zaman hazırlıklı ve bir adım öne geçebilmek için uğraş içerisinde olduğunu belirtti. Yıllar içinde çok büyük yazar, yönetmen ve sinemacıların İstanbul Film Festivali’ndeki filmlerden etkilendiklerini ifade eden Görgün Taner, festivalle alakalı çok sayıda demeçler verilip yazılar yazıldığına dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne festivale desteklerinden ötürü teşekkür eden Taner, İstanbul Film Festivali’ni en güzel tarif eden cümlenin, şair Onat Kutlar’a ait “Şimdi ve daima sinema bir şenliktir” sözü olduğunu hatırlattı.

İzleyicilerin hiçbir zaman festivali bırakmadıklarını ve salonları doldurduklarını ifade eden Taner, İstanbul Film Festivali’nin her zaman çok büyük izleyici potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Başvurular Devam Ediyor

Festivalin Direktörü Kerem Ayan festivalin kırkıncı yılında yeni formatıyla çevrim içi olarak başlayacağını, festivalin sürece göre sinema salonları ve açık hava gösterimleriyle devam edeceğini ifade etti.

Festival kapsamında, “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ses ve dublaj sanatçısı Belkıs Özener, yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncuları Salih Güney ile Suna Selen’e verilecek. Ödüller, 29 Mayıs’taki ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Festivalin resmi sitesi “www.film.iksv.org” üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılabilecek Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başvuruları da 26 Mart’a kadar devam edecek.

Festival kapsamında Türkiye’den sinemacıları uluslararası sektör profesyonelleriyle buluşturan ve bu yıl 16’ncısı düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” ortak yapım platformuysa 7-9 Nisan 2021 tarihlerinde çevrim içi gerçekleştirilecek.

Köprüde Buluşmalar’ın 16. yılında TRT’nin katkılarıyla düzenlenen atölyelerde sinemacılara verilen desteklere yeni eklenen Film Geliştirme Atölyesinde 50 bin TL’lik TRT Özel Ödülü, Türkiye’den katılarak dereceye giren bir projeye verilecek.

Ekim ayında yapılacak Kısa Film Atölyesiyse bu sene ilk defa Nespresso sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Aynı zamanda seçilen bir projeye Nespresso Özel Ödülü verilecek. Köprüde Buluşmalar Atölye Ödülleri’nin sahipleri 9 Nisan’da çevrim içi yapılacak ödül töreninde duyurulacak.

Çok Okunanlar