Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

40. İstanbul Film Festivali

Festivalin Direktörü Kerem Ayan festivalin kırkıncı yılında yeni formatıyla çevrim içi olarak başlayacağını, festivalin sürece göre sinema salonları ve açık hava gösterimleriyle devam edeceğini ifade etti. Festival kapsamında, “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ses ve dublaj sanatçısı Belkıs Özener, yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncuları Salih Güney ile Suna Selen’e verilecek. Ödüller, 29 Mayıs’taki ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

EKLENDİ

:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek olan 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan-29 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türk ve dünya sinemasından filmlerin gösterileceği festival, 1 Nisan 2021 tarihinde www.filmonline.iksv.org adresinde başlayacak. Festival yaklaşık üç ay boyunca salgın koşulları hasebiyle çevrim içi gösterimler ve etkinliklerin yanı sıra sinema salonlarında ve açık hava sinemalarında da muhtelif programlarla devam edecek.

Festivalin ulusal yarışmaları 20-29 Mayıs 2021, uluslararası yarışmalarıysa 18-29 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak.

Bu yıl kırkıncısı düzenlenecek olan festivalin tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Film Festivali’nin değişen koşullara ve dünyaya her zaman hazırlıklı ve bir adım öne geçebilmek için uğraş içerisinde olduğunu belirtti. Yıllar içinde çok büyük yazar, yönetmen ve sinemacıların İstanbul Film Festivali’ndeki filmlerden etkilendiklerini ifade eden Görgün Taner, festivalle alakalı çok sayıda demeçler verilip yazılar yazıldığına dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne festivale desteklerinden ötürü teşekkür eden Taner, İstanbul Film Festivali’ni en güzel tarif eden cümlenin, şair Onat Kutlar’a ait “Şimdi ve daima sinema bir şenliktir” sözü olduğunu hatırlattı.

İzleyicilerin hiçbir zaman festivali bırakmadıklarını ve salonları doldurduklarını ifade eden Taner, İstanbul Film Festivali’nin her zaman çok büyük izleyici potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Başvurular Devam Ediyor

Festivalin Direktörü Kerem Ayan festivalin kırkıncı yılında yeni formatıyla çevrim içi olarak başlayacağını, festivalin sürece göre sinema salonları ve açık hava gösterimleriyle devam edeceğini ifade etti.

Festival kapsamında, “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ses ve dublaj sanatçısı Belkıs Özener, yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncuları Salih Güney ile Suna Selen’e verilecek. Ödüller, 29 Mayıs’taki ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Festivalin resmi sitesi “www.film.iksv.org” üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılabilecek Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başvuruları da 26 Mart’a kadar devam edecek.

Festival kapsamında Türkiye’den sinemacıları uluslararası sektör profesyonelleriyle buluşturan ve bu yıl 16’ncısı düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” ortak yapım platformuysa 7-9 Nisan 2021 tarihlerinde çevrim içi gerçekleştirilecek.

Köprüde Buluşmalar’ın 16. yılında TRT’nin katkılarıyla düzenlenen atölyelerde sinemacılara verilen desteklere yeni eklenen Film Geliştirme Atölyesinde 50 bin TL’lik TRT Özel Ödülü, Türkiye’den katılarak dereceye giren bir projeye verilecek.

Ekim ayında yapılacak Kısa Film Atölyesiyse bu sene ilk defa Nespresso sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Aynı zamanda seçilen bir projeye Nespresso Özel Ödülü verilecek. Köprüde Buluşmalar Atölye Ödülleri’nin sahipleri 9 Nisan’da çevrim içi yapılacak ödül töreninde duyurulacak.

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar